Nimfapapagáj
(Nimphicus hollandicus )
Élőhely:
Ausztrália középső részei.
Méret-Ivari különbség:
Kb:30-32 cm.
A hím homloka és bóbitája sárga ,arcfoltja élénk narancsos.Faroktollain nincs világos hullám rajzolat. A tojó homloka és bóbitája szürkéssárga , arcfoltja kevésbé narancsos .Felső faroktollain fehér hullám rajzolat látható.A faroktollak fonákán halványsárga kereszt csíkozás látható. Szárnyfoltja sárgásfehér. A fiatalok szinezete a tojóéra hasonlit . A különböző szinváltozatok nemének meghatározása lényegesen bonyolultabb feladat.
Tartás-Tenyésztés:
Fiatal korban jól szelídűl,könnyen tartható nagyon békés madár. Fajtársaival és más nem agresszív viselkedésű papagájokkal közös röpdében gond nélkül tartható. Farok és szárnytollai meglehetősen hosszúak ,sérülékenyek . Ezért szűk helyen semmiképpen ne tartsuk madarunkat .Az üllőrudat se helyezzük tul magasra,mivel a mennyezettel érintkező szép fejdísz tönkre mehet. A nimfapapagáj egész évben tartható külső röpdében , de biztosítsunk nekik fagy és huzatmentes éjszakai védőházat. Táplálékként megfelel a közönséges papagáj eleség .Kiegésszítve zöld eleséggel ,gyümölcsökkel. Ásványi anyagok,szépia,madárhomok. Fióka nevelési időszakban fontos a tojásos eleség adása. Szeretnek rágni ezért nem mérgező fák ágait adjunk nekik rendszeresen.
A nimfapapagáj könnyen szaporodásra birható. Fontos,hogy kifejlett tenyészérett madarakat állítsunk párba. A 25x25-ös alapterületű és 35 cm magas ,7-8 cm röpnyillású odú megfelelő a részükre. Általában 4-8 tojást rak ,amelyek 18-21 napra kelnek ki. A fiókák kb. egy hónapos korukban hagyják el az odút,de még további 7-8 hétig a szülők gondoskodását élvezik . Jó kondíciójú költőpár egy szezonban több , 2-3 fészekaljat is nevelhet. A hím nimfapapagáj aktívan részt vesz a tojások költésében. Számos szinváltozata ismert: szürke, sárga , fehér, pasztel, gyöngyös, stb.....